REÁLNOST REALITNÍ POMOCI
REÁLNOST REALITNÍ POMOCI
04.02.2019 16:06
Realitních kanceláří je stále jak hub po dešti, provize nemalé, a tak jistě není od věci říci si nakolik je jejich právní servis poskytovaný coby součást prodeje nemovitosti spolehlivý. Jistě nelze všechny házet do jednoho pytle, ale bohužel zvláště malé realitky resp. OSVČ vykonávající činnost realitky samostatně, mnohdy celé své právní „znalosti“ odvíjejí od jakýchsi vzorů stažených z internetu. Nelze se pak divit, že takto zpracované dokumenty nemusí katastrem „projít“ a může vzniknout i závažná škoda.
Pokud tento nemilý stav nastane, je nejčastější obranou realitek, že ve smlouvách předávaných v souvislosti s převodem nemovitosti nefigurují a tedy ani nenesou odpovědnost za vzniklé problémy a případnou škodu.
 
Tak tomu ale není. To jednoznačně konstatoval Nejvyšší soud ČR ve svém rozsudku ve věci spis. zn. 25 Cdo 5007/2016 ze dne 28. června 2018 když uvedl, že pokud se realitní kancelář zavázala poskytnout stranám nemovitostní transakce právní servis, z něhož vzešla neplatná kupní smlouva, odpovídá realitní kancelář za škodu tím způsobenou, ačkoli sama nebyla stranou této kupní smlouvy.

ZPĚT NA SEZNAM ČLÁNKŮ