OBRÁZKY, OBRÁZKY, OBRÁZKY
OBRÁZKY, OBRÁZKY, OBRÁZKY
04.02.2019 16:04
Všichni, kteří se pohybují po internetu, třeba na Facebooku, to jistě znají. Posílá se kde co. A jednou velkou skupinou jsou fotky. Nemyslíme teď fotografie z vaší dovolené či vyfocené kdejaké jídlo, které někdo před někoho položil na stůl. Máme na mysli fotografie, které autor vytvořil a poté dal souhlas konkrétnímu subjektu např. firmě, aby jeho fotografie použila pro své internetové stránky (děje se tak obvykle na základě smlouvy a firma za tento souhlas platí). Jde tedy o fotografie, které jsou se souhlasem autora umístěny na internetu, to je nepochybné. POZOR - Přesto nejsou takové fotografie k volnému použití. To je závěr, který vyslovil Soudní dvůr Evropské unie.
Konkrétně se tak stalo v soudním sporu vyvolaném Dirgem Renekhoffem, německým fotografem. O co šlo? Fotograf udělil provozovatelům internetových stránek o cestování souhlas ke zveřejnění jeho fotografií na jejich stránkách. Tyto fotografie se zalíbily žákyni střední školy, která si jednu z nich stáhla z těchto cestovních stránek a použila jí k ilustraci svého školního referátu. Škola pak tento referát umístila na svých webových stránkách. Fotograf takové jednání považoval za porušení jeho autorských práv. Své tvrzení opíral o to, že dal souhlas ke zveřejnění na internetu, ale pouze konkrétnímu subjektu, provozovateli stránek o cestování. Naproti tomu odpůrce se bránil tvrzením, že fotografie byla na internetu umístěna bez jakéhokoliv omezujícího opatření bránící jejímu volnému stažení. Po projednání se Soudní dvůr EU ztotožnil s tvrzením fotografa a konstatoval, že zveřejnění na stránkách školy je zveřejněním nové veřejnosti, odlišné od té jíž bylo směřováno zveřejnění na cestovatelských stránkách. Zároveň konstatoval, že je naprosto irelevantní, že fotografie na cestovatelských stránkách byly fotografie umístěny bez jakéhokoliv omezujícího opatření bránící volnému stažení.
 
Takže až zase budete chtít rozesílat např. po Facebooku fotografie s motivačními citáty či roztomilými zvířátky, různými vtipy apod. mějte uvedené na paměti.
 
SLEDUJTE NÁS, SLEDUJTE PRÁVNÍ POHOTOVOST a budete vždy v obraze!
ZPĚT NA SEZNAM ČLÁNKŮ