MOUDROST STÁŘÍ
MOUDROST STÁŘÍ
13.04.2020 19:53
Tak už se v tom "koronašílenství" motáme čtvrt roku. A tak se není co divit, že už se nám rýsují některé záležitosti poměrně v jasných barvách. Tou největší je duel, který se odehrává mezi dvěma významnými prvky našeho bytí. Těmi hráči, co de facto a logicky stojí proti sobě v ringu, jsou ŽIVOT a EKONOMIKA. Alespoň tak je to chápáno a utvrzují to věty našich politiků typu: „Teď jde o život, ostatní budeme řešit pak.“ Zní to hezky a v počátcích problému je to asi i to nejlepší, jak zauvažovat. Ten skrytý háček je v tom slově „počátek“ aneb, kdy počátek končí?
A pak je tady neustále opakovaná mantra „jde o ty nejstarší z nás, je třeba je ochránit“. Zní to hezky a lidsky není o čem diskutovat. A… nebo, že by to bylo jinak…? Upozorňuji v této chvíli čtenáře, že já sám již patřím do skupiny po šedesátce a miluji své rodiče, kterým je 85 a 89 let. Co mne přivedlo k tomuto článku? Právě rozhovory s těmi nejstaršími. Mnozí se na nás pod tlakem situace - navíc neustále rozdmýchávané foukáním médií, které testované, zjišťované, uzdravené i mrtvé nám on line předkládají jako skóre nekonečného sportovního klání (vkusnost té věci, nechť si každý posoudí sám) - obracejí s žádostmi o rady v právních otázkách dědictví, darování, prostě uspořádání majetkových poměrů. No a logicky přitom dojde i na povídání o současné situaci a jejich pohledu na to.
A světe div se, mnozí z nich nejsou zdaleka tak vyděšeni ze vzniklé situace, jako mnozí mladší (asi je to tím, že se sami v sobě s otázkou završení života museli vypořádat již dávno před koronavirem).
A světe div se, vůbec nepovažují některé kroky činěné politiky za rozumné. Jak mi řekl jeden klient: „…a zeptal se někdo nás starších a vůbec všech ohrožených, co jsme ochotni za svou záchranu zaplatit? Já rozhodně nesouhlasím s tím, aby moje záchrana uvrhla mé děti i vnuky do života, který bude nepoměrně bídnější, než byl ten můj.“ Stál jsem tam a věděl, že jsem slyšel tu nejkrystaličtější myšlenku prostého selského rozumu. Ona totiž ekonomika – to je život! I ten budoucí.

Inu, MOUDROST STÁŘÍ...
ZPĚT NA SEZNAM ČLÁNKŮ